Przejdź do treści

Budowa15 min czytania

Garaż murowany: kalkulator kosztó, projekty i formalności - ile zapłacisz i jak uniknąć najdroższych błędów

Garaż murowany to konstrukcja wymagająca solidnego podejścia na etapie projektowania, charakteryzująca się nośnymi ścianami z bloczków betonowych lub cegły oraz fundamentami wykonanymi z betonu. W artykule przedstawiono szczegółowy kalkulator kosztów uwzględniający ceny materiałów, robocizny i uzasadnione dodatki, zestawienie gotowych projektów dostosowanych do różnych powierzchni działki oraz praktyczny przewodnik po formalnościach, który pokaże, jak poprawnie uzyskać pozwolenie na budowę i uniknąć najczęstszych pomyłek przy planowaniu inwestycji.

Garaż murowany - definicja, zalety i kiedy wybrać ten typ konstrukcji

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Betonowy garaż różni się od garażu panelowego i stalowego tym, że jego ściany powstają z ręcznie układanych bloczków betonowych o standardowej grubości 24 cm, a nie z prefabrykowanych elementów ani profili stalowych. Typowy garaż dwustanowiskowy ma wymiary około 6 na 6 metrów, czyli 36 m² powierzchni użytkowej. Konstrukcja ta wymaga solidnych fundamentów oraz precyzyjnego projektu, co czyni ją najtrwalszą z dostępnych opcji.

Betonowy garaż oferuje izolację termiczną i długowieczność, które są istotne przy długoterminowych inwestycjach. Standardowa grubość 10 cm styropianu EPS zapewnia efektywną barierę termiczną, a fundamenty głębokości 1-2 m w terenach centralnych zapewniają stabilność konstrukcji. Długowieczność takiego garażu przekracza 50 lat przy właściwym konserwacyjnym utrzymaniu. Hydroizolację pionową ścian fundamentowych wykonuje się masą bitumiczną nakładaną na zimno, co gwarantuje skuteczną ochronę przed wilgocią.

Wadą betonowego garażu są wyższe koszty początkowe i dłuższy termin realizacji w porównaniu do alternatyw. Przeciętny koszt budowy garażu dla jednego samochodu to 30 000-70 000 zł, co oznacza 3500-5000 zł/m² powierzchni użytkowej. Stanowią one istotny udział w budżecie, gdyż fundamenty stanowią od 20 do 30% całkowitego kosztu inwestycji. Cała budowa zajmuje 6-10 tygodni od wykopu do stanu surowego zamkniętego, co wymaga większej organizacji niż szybsze rozwiązania prefabrykowane.

Betonowy garaż jest opłacalny przy inwestycjach powyżej 50 000 zł, gdzie rozkład kosztów na fundamenty i ściany zwraca się w dłuższej perspektywie. Dla budżetów poniżej tej kwoty warto rozważyć etapowanie inwestycji: najpierw wykonaj stan surowy zamknięty, a później stopniowo dokańczaj wnętrze w kolejnych sezonach. Przy powierzchni do 35 m² można postawić garaż na zgłoszeniu, co znacznie ułatwia formalności w porównaniu do pozwolenia na budowę wymaganego przy większych rozmiarach.

Warto przyjrzeć się aktualnemu planowi zagospodarowania przestrzennego (MPZP) oraz wymaganiom dotyczącym odległości ścian od granic działki przed podjęciem decyzji o rodzaju konstrukcji. Samodzielny betonowy garaż wymaga nie tylko solidnych fundamentów, ale także odpowiedniej izolacji termicznej, aby zapewnić komfort użytkowania w całym roku.

Garaż 5x7 z betonu stanowi kompromis między rozmiarem a kosztami, a jego projekty można realizować różnie - od minimalnego stanu surowego po wyposażony obiekt pod klucz. Wybór konstrukcji zależy od konkretnych potrzeb: betonowy garaż jest lepszy dla długoterminowych inwestycji wymagających wysokiej izolacji termicznej i odporności na warunki atmosferyczne, natomiast garaż panelowy może być korzystny przy ograniczonym budżecie i krótszym terminie realizacji.

Kalkulator kosztów garażu murowanego - ile kosztuje 6x6 m, 7x8 m i 5x7 m

W 2026 roku koszt betonowego garażu wolnostojącego zależy nie tylko od wymiarów, ale także od regionu. Poniższa tabela prezentuje szacunkowe ceny dla trzech popularnych rozmiarów: 5x7 m (35 m²), 6x6 m (36 m²) oraz 7x8 m (56 m²). Wartość cena za m² powierzchni waha się od 650 do 1 000 zł w zależności od regionu i zakresu robót.

Pozycja5x7 m (35 m²)6x6 m (36 m²)7x8 m (56 m²)
FundamentyLubuskie: 5 250 zł / Pomorskie: 8 400 złLubuskie: 5 400 zł / Pomorskie: 8 640 złLubuskie: 8 400 zł / Pomorskie: 13 440 zł
Ściany4 200 zł / 6 300 zł4 200 zł / 6 300 zł6 720 zł / 10 080 zł
Dach1 575 zł / 2 520 zł>1 600 zł / 2 520 zł2 520 zł / 3 920 zł
Instalacja1 200 zł / 2 800 zł1 200 zł / 2 800 zł1 200 zł / 2 800 zł
Robocizna4 375 zł / 6 300 zł4 500 zł / 6 300 zł7 000 zł / 9 800 zł
Transport700 zł / 1 050 zł700 zł / 1 050 zł1 050 zł / 1 575 zł
Marża2 800 zł / 4 200 zł2 880 zł / 4 320 zł4 480 zł / 6 720 zł
Razem23 000 zł / 33 600 zł23 700 zł / 34 560 zł36 950 zł / 55 040 zł

W tabeli fundamenty stanowią 20-30% całkowitego budżetu, a robocizna w mazowieckim i pomorskim sięga 95-160 zł/m², w podlaskim 65-80 zł/m². Blachodachówka kosztuje 45-70 zł/m², co odpowiada pozycji dach w podanej tabeli.

Głębokość fundamentów zależy od regionu i warunków gruntowych. W terenach centralnych wystarczają fundamenty o głębokości 1-2 m, natomiast w górskich terenach wymagana jest głębokość 1,5 m. Dla betonowego garażu 5x7 murowanego oznacza to większe zużycie bloczków i betonu w porównaniu do płaskich rozwiązań.

Garaż o wymiarach 7 na 8 metrów (56 m²) zwiększa ilość bloczków fundamentowych o ponad 50% w porównaniu do 5x7 m. Ta sama istotna różnica widać w kosztach ścian i dachu, które rosną wykładniczo przy większej powierzchni. Norma PN-EN 1991-1-4:2008 określa wymagania dotyczące nośności fundamentów, a dla górskich terenów stosuje się odniesienie do PN-ISO 2394:2018.

Wybór materiałów ściennych determinuje główną część kosztów. Ekipy budowlane wyceniają prace murarskie od 250 do 350 zł/m² ściany. Ściany z bloczków betonowych 24 cm kosztują 120-180 zł/m², natomiast z pustaków ceramicznych - 250 zł/m². Projekt garaży betonowych powinien uwzględniać te różnice już na etapie kalkulacji.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych określa wymagania dotyczące nośności i izolacji termicznej konstrukcji. Dla garażu 5x7 z betonu wystarczy standardowa klasyfikacja C16-20, co ogranicza ryzyko dodatkowych kosztów.

Harmonogram płatności powinien odpowiadać etapowaniu inwestycji. Koszt powierzchni na metr kwadratowy rozkłada się następująco: 30% przy fundamentach, 40% przy ścianach, 30% przy wykończeniu. Takie rozłożenie zapewnia płynność finansową. Kodeks cywilny art. 613¹ reguluje zasady rozliczeń etapowych budowy.

Rozważ etapowanie inwestycji przy budżetach poniżej 50 000 zł. Wykonanie stanu surowego zamkniętego jako pierwszej fazy pozwala zachować kontrolę nad wydatkami. Stan surowy dla garażu 36 m² kosztuje 30 000-45 000 zł, a wariant pod klucz - 50 000-70 000 zł.

Jaki jest koszt garażu murowanego 6x6 m?

Koszt betonowego garażu 6x6 m (36 m²) waha się w 2026 roku od 23 700 zł do 34 560 zł. Najniższa cena dotyczy regionów podlaskiego i lubuskiego, gdzie robocizna jest najtańsza. W mazowieckim i pomorskim łączny koszt może przekroczyć 34 tysięcy złotych, głównie ze względu na wyższą marżę wykonawcy i ceny materiałów.

Czy garaż 7x8 m wymaga pozwolenia na budowę?

Tak, garaż o wymiarach 7x8 m (56 m²) w 2026 roku wymaga pozwolenia na budowę, ponieważ przekracza próg 35 m² ustalony w ustawie. Garaż 5x7 m (35 m²) może podlegać zgłoszeniu, ale wymaga sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Brak MPZP wydłuża formalności o 2-3 miesiące.

Jak obliczyć cenę za m² powierzchni garażu?

Aby obliczyć cenę za metr kwadratowy, dzieli się całkowity koszt przez powierzchnię użytkową w metrach kwadratowych. Dla garażu 5x7 m (35 m²) przy koszcie 23 000 zł cena za m² wynosi 657 zł, a przy 33 600 zł - 960 zł. To podstawa do porównania ofert różnych wykonawców.

Fundamenty pod garaż murowany - głębokość, rodzaje i wpływ na cenę

Głębokość fundamentów ustalana jest na podstawie strefy przemarzania gruntu, co stanowi istotny czynnik przy opracowywaniu projektu garażu murowanego. W centralnych regionach Polski przyjmuje się wartość 1-2 metrów, natomiast w rejonach górskich głębokość ta wzrasta do 1,5 metra. Projekt musi uwzględniać te warunki geotechniczne, aby uniknąć kosztownych poprawek w trakcie budowy.

Przy większej głębokości robót geotechnicznych rosną nie tylko koszty betonu, ale także zbrojenia. Dla fundamentów o wymiarach 6x6 m wymagane jest około 200 kg stali zbrojeniowej, a cement portlandzki CEM II 42,5 R kosztuje 280 zł za metr sześcienny. Ekipy budowlane wyceniają prace murarskie od 250 do 350 zł za metr kwadratowy ściany, co czyni głębsze fundamenty istotnym czynnikiem podnoszącym całkowity budżet inwestycji.

Porównanie dwóch rodzajów fundamentów - ławy vs płyta

Podczas wyboru konstrukcji fundamentowej warto rozważyć dwie główne opcje: klasyczne ławy fundamentowe oraz płytę fundamentową. Pierwsza jest bardziej tradycyjnym rozwiązaniem, druga sprawdza się lepiej przy słabym podłożu lub dużych obciążeniach. Fundamenty stanowią od 20 do 30% całkowitego kosztu garażu, co czyni ich dobór decydującym dla całej inwestycji.

Rodzaj fundamentuGłębokość [m]Koszt [zł/m²]Minimalna wytrzymałość [MPa]Zastosowanie
Ława fundamentowa1,5-2,0250-35025Typowe garaże do 50 m²
Płyta fundamentowa1,5-2,5300-40030Warunki słabe, duże obciążenia

Wpływ fundamentów na całkowitą powierzchnię i koszt garażu

Standardowy garaż dwustanowiskowy ma wymiary około 6x6 metrów, czyli 36 metrów kwadratowych. Gwarancja trwałości i stabilności konstrukcji wymaga uwzględnienia, że większy garaż 7x8 m zwiększa ilość bloczków fundamentowych o ponad 50% w porównaniu do wersji 6x6. Nie oznacza to proporcjonalnego wzrostu kosztów, ponieważ fundamenty i dach stanowią stały wydatek niezależny od powierzchni użytkowej.

W praktyce przy powierzchni 56 m² koszt fundamentów wzrasta o 50%, ale całkowity koszt garażu rośnie jedynie o 25-30% w porównaniu do wersji 36 m². To właśnie analiza tych stosunków pozwala uniknąć nieadekwatnych oczekiwań finansowych i planować inwestycję zgodnie z rzeczywistymi warunkami rynkowymi.

Praktyczne wskazówki uniknięcia kosztownych poprawek

Przed rozpoczęciem projektu warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W garażu o powierzchni do 35 metrów kwadratowych wymaga się zgłoszenia, natomiast powyżej tej wartości konieczne jest pozwolenie na budowę. Nieprawidłowo dobrana głębokość fundamentów może skończyć się kosztami poprawek w wysokości 15-25% całkowitego budżetu.

Najczęstsze błędy to: niewłaściwie ustalona głębokość fundamentów względem poziomu wód gruntowych, brak odpowiedniego zbrojenia lub zbyt niska wytrzymałość betonu. Ekipy budowlane wyceniają prace murarskie od 250 do 350 zł za metr kwadratowy ściany, a każda korekta wymaga ponownego rozpisania robót i dostarczenia dodatkowych materiałów, co wydłuża termin realizacji.

Rozważ etapowanie inwestycji - wykonanie stanu surowego jako pierwsza faza, a dokańczanie wnętrza w kolejnych sezonach pozwala rozłożyć koszty i uniknąć kryzysów finansowych. Zainwestowanie w profesjonalny projekt fundamentów to niewielka cena w porównaniu z ewentualnymi kosztami poprawek, które mogą przekroczyć 15% całkowitego budżetu garażu.

Formalności przed budową garażu murowanego - zgłoszenie, pozwolenie i MPZP

Garaż murowany o powierzchni do 35 m² wymaga zgłoszenia, powyżej 35 m² - pozwolenia na budowę. Próg 35 m² jest istotny, ponieważ określa, które procedury urzędowe zostaną zastosowane. Przy projekcie garażu murowanego dwustanowiskowego, który zwykle przekracza tę granicę, należy zasięgnąć pozwolenia na budowę ze względu na większą powierzchnię i złożoność konstrukcji.

Formalności zależą od przekroczenia progu 35 m² oraz dodatkowych czynników, takich jak poddasze użytkowe ze schodami, łączenie z domem wspólną ścianą lub łączenie dachem. Każda z tych sytuacji wymaga pozwolenia na budowę, ponieważ zwiększa ona ryzyko wpływu na istniejącą konstrukcję oraz wymaga dodatkowych ocen technicznych. Garaż 3,0 × 5,0 m mieści się w limicie 35 m², ale drugi identyczny już nie, chyba że działka liczy co najmniej 750 m².

Typ ścianyMinimalna odległość od granicy
Ściana zamknięta (brak otworów)1,5 m
Ściana z otworami okiennymi lub drzwiowymi4,0 m

Przy projektowaniu garażu murowanego należy uwzględnić wymogi dotyczące odległości ścian od granicy działki. Ściana zamknięta może stać 1,5 m od granicy, natomiast ściana z otworami okiennymi lub drzwiowymi wymaga minimum 4 m. Dla garażu dwustanowiskowego, który często posiada większą liczbę drzwiowych otworów, te wymogi są szczególnie istotne. Przy projektowaniu także należy wziąć pod uwagę szerokość bramy - dla samochodu osobowego A wymagana jest szerokość 2,3 m, dla segmentu B/C 2,8 m, dla SUV 3,2 m, a dla Van 3,5 m.

Szerokość bramy musi być uzupełniona odpowiednim zapasem, a wysokość bramy ustalana jest na poziomie minimum 2,0 m, przy czym dla aut z boxem dachowym wymagana jest wysokość 2,2 m. Ściana z otworami-wymaga 4 m od granicy, co jest niezwykle istotne przy ograniczonej przestrzeni na działce. Garaż murowany-zgłasza się do 35 m², natomiast Pozwolenie na budowę-przekracza 35 m², co oznacza dodatkowe wymogi dokumentacyczne i dłuższy czas rozpatrzenia.

Do złożenia zgłoszenia robót budowlanych lub pozwolenia na budowę potrzebnych jest pięć dokumentów: projekt architektoniczny, opis techniczny, mapa sytuacyjna z zaznaczeniem budynku, oświadczenie o prawach do działki oraz umowa deweloperska lub odpis księgi wieczystej. Dla garażu do 50 m² wymagana jest także wentylacja z kanałem minimum 200 cm². Przy zgłoszeniu urzęd ma 21 dni na milczącą zgodę, co jest istotnym terminem planującym inwestycję.

Warto podkreślić, że dla garażu murowanego dwustanowiskowego dodatkowo potrzebna jest decyzja o warunkach przyłączenia mediów. Koszt robocizny w różnych regionach Polski może się różnić znacząco - w województwach podkarpackim, lubickim i świętokrzyskim stawki wynoszą ok. 65-80 zł/m², w mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim 95-130 zł/m², a w okolicach Warszawy i Wrocławia 140-160 zł/m². Różnica pomiędzy regionami może wynosić nawet 40%.

Błędy przy budowie garażu murowanego - najczęstsze pomyłki i ich koszty

Pominięcie hydroizolacji w garażu murowanym o powierzchni 36 m² generuje kwaśne środowisko gruntowe, w którym pH 9-11 rozpuszcza wapń z cementu portlandzkiego CEM II 42,5 R. Skutkiem tego jest powstawanie kwasu żwirowego, który pęcznieje i ściera ściany fundamentowe. Dla garażu 36 m² wymiana elewacji z bloczków 24 cm kosztuje 4 320-6 480 zł materiałowo, a prace łącznie mogą sięgnąć 15 000-25 000 zł. Błąd hydroizolacji - konsekwencja kwaśne środowisko - koszt rewitalizacji.

Brak odpowiedniej wentylacji w garażu murowanym o wysokości 2,6 m uniemożliwia odprowadzanie pary wodnej, co prowadzi do kondensacji i rozwoju pleśni. Bez kanału wentylacyjnego o przekroju minimum 200 cm² wilgoć gromadzi się przy ścianach, powodując korozję elementów metalowych oraz degradację betonu. Instalacja wentylacji w fazie roboczej zwiększa koszty o 8 000-12 000 zł, a późniejszy montaż wymaga demontażu części konstrukcji. Błąd wentylacji - konsekwencja kondensacja - koszt dodatkowych kanałów.

Złe ustawienie fundamentów przy głębokości 1,5 m w rejonach górskich powoduje nieprawidłowe obciążenie konstrukcji i pękanie ścian nośnych. W takim przypadku konieczne jest wykonanie wymiany 200 kg stali zbrojeniowej Fi 12, co przekłada się na dodatkowe koszty 11 600 zł. Niewłaściwa kontrola jakości betonu przy temperaturze otoczenia poniżej 16°C wydłuża czas wiązania o tydzień, zwiększając ryzyko pęknięć o 5 000-8 000 zł. Każdy z tych błędów wymaga intensywnych poprawek, które często przekraczają początkowe szacunki budżetu.

BłądSkutek technicznySzacowany koszt poprawki [zł]
Pominięcie hydroizolacjiRozwój kwasu żwirowego, pęcznienie i ścieranie ścian fundamentowych15 000-25 000
Brak wentylacjiKondensacja, pleśń, korozja elementów metalowych8 000-12 000
Złe ustawienie fundamentówNieprawidłowe obciążenie, pękanie ścian nośnych10 000-18 000
Niewłaściwa kontrola jakości betonuObniżona wytrzymałość, utrata nośności konstrukcji5 000-8 000
Zbyt cienka ściana nośnaPrzekroczenie dopuszczalnych naprężeń, zapotrzebowanie na wzmocnienia20 000-35 000
Brak izolacji termicznejMostki termiczne, kondensacja, podwyższone koszty ogrzewania7 000-12 000

Garaż 36 m² ze stanem surowym zamkniętym kosztuje 30 000-45 000 zł, więc błędy podnoszące potrzebę demontażu podwajają inwestycję. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest przejście przez 10-punktową listę kontrolną, która eliminuje istotne ryzyka. Warto przyjrzeć się każdej z poniższych kwestii, aby uniknąć nieplanowanych wydatków.

  1. Czy sprawdzono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)?
  2. Garaż ma mniej niż 35 m² - wymagane tylko zgłoszenie?
  3. Czy uzyskano decyzję o warunkach przyłączenia mediów?
  4. Jaka jest wymagana głębokość fundamentów dla danej strefy przemarzania?
  5. Czy projekt zawiera hydroizolację pionową masą bitumiczną?
  6. Jaka specyfikacja betonu zostanie użyta (CEM II 42,5 R)?
  7. Jak zapewniona zostanie wentylacja kanałowa o przekroju minimum 200 cm²?
  8. Kto odpowiada za kontrolę jakości betonu w trakcie wylania?
  9. Czy ustalono harmonogram płatności zgodny z etapami budowy?
  10. Czy przewidziano zapas na ewentualne korekty techniczne?

Hydroizolacja neutralizuje kwas żwirowy, który powstaje w wyniku reakcji gruntowego pH z cementem. Dla garażu 36 m² ściany z bloczków 24 cm kosztują 120-180 zł/m², co czyni nieodłącznym elementem ochronnym przed degradacją fundamentów. Wentylacja odprowadza parę wodną z wnętrza garażu, zapobiegając kondensacji przy wysokości 2,6 m. Każdy z tych systemów wymaga precyzyjnego zaplanowania już w fazie projektowej, aby uniknąć kosztownych poprawek w późniejszych etapach budowy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o garaż murowany

W sekcji znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości dotyczące betonowego garażu: terminy budowy, formalności na działce rolnej, wymiary bramy, izolacja termiczna oraz różnice między stanem surowym a pod klucz.

Jak długo trwa budowa garażu murowanego?

Budowa typowego garażu 6×6 m rozkłada się na następujące etapy: wykop fundamentów zajmuje tygodnie 1-2, wylanie betonu z czekaniem na wiązanie - tygodnie 3-4, budowa ścian nośnych - tygodnie 5-6, montaż dachu i pokrycia - tygodnie 7-8, wykończenia wewnętrzne - tygodnie 9-10. Cement potrzebuje minimum 7 dni na 70% wytrzymałości projektowej, dlatego przerwy między etapami są nieuniknione. Warunki atmosferyczne mogą wydłużyć terminy, szczególnie w okresie zimowym, gdzie temperatura otoczenia musi utrzymywać się powyżej 5°C. Prace zewnętrzne wymagają również hydroizolacji przed zasypaniem wykopu, co dodatkowo obciąża harmonogram.

Czy można go zamontować na działce rolną?

Garaż o powierzchni 36 m² wymaga pozwolenia na budowę, a nie zgłoszenia, co stanowi istotną różnicę w stosunku do obiektów do 35 m². Konkretnie garaż o wymiarach 6×6 m (36 m²) znajduje się powyżej progu 35 m², uznawanego za granicę między zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę. Wymagane są kolejno: sprawdzenie MPZP, uzyskanie pozwolenia na budowę, decyzja o warunkach przyłączenia mediów. Dla działki rolnej dodatkowo potrzebny jest projekt zagospodarowania terenu zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, co wydłuża proces formalny o 2-3 miesiące.

Jakie są minimalne wymiary bramy garażowej?

Tabela przedstawia minimalne wymiary bramy garażowej dla różnych segmentów pojazdów: Segment A (osobowy) wymaga minimum 2,3 m szerokości i 2,0 m wysokości w świetle; Segment B/C - 2,8 m szerokości; SUV/crossover - 3,2 m; Van dostawczy - 3,5 m. Dla aut z boxem dachowym dodatkowo potrzebna jest wysokość 2,2 m, a dla vanów z relingami - 2,5 m. Odległości ściany od granicy działki wynoszą 1,5 m dla ściany bez otworów, a 4 m dla ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi, co jest istotne przy projektowaniu lokalizacji garażu.

Czy warto inwestować w izolację termiczną?

Izolacja ze styropianu EPS 100 o grubości 10 cm kosztuje ok. 80-120 zł/m², co w przypadku garażu 36 m² podnosi cenę o 2 880-4 320 zł w porównaniu do ścian z bloczków betonowych 24 cm (120-180 zł/m²). Korzyści z izolacji termicznej obejmują ograniczenie kondensacji, możliwość użytkowania w zimniejsze miesiące oraz poprawę komfortu cieplnego wewnętrznego. Montaż zaleca się kołkami talerzowymi w rozstawie maksymalnie 30 cm, a temperatura otoczenia przy wylaniu posadzki przemysłowej musi wynosić minimum 16°C. Te warunki są określone w normie PN-EN 12831 dotyczącej wentylacji i ogrzewania.

Jakie są różnice między stanem surowym a pod klucz?

Stan surowy obejmuje fundamenty, ściany nośne z bloczków lub pustaków, konstrukcję dachową z pokryciem oraz okna i drzwi garażowe. Dla garażu 36 m² cena w stanie surowym waha się od 30 000 do 45 000 zł. Wariant pod klucz dodatkowo wymaga wykończenia ścian (tynk, płyta gipsowo-kartonowa), podłogi (płyta podłogowa, wykładzina), instalacji elektrycznej (1 200-3 500 zł komplet), oświetlenia i ewentualnego ogrzewania. Całkowity koszt pod klucz wynosi 50 000-70 000 zł, co stanowi wzrost o 30-50% w stosunku do stanu surowego. Dla budżetów poniżej 50 000 zł zaleca się etapowanie inwestycji. Gotowy projekt w stanie surowym kosztuje od ok. 6 000 zł.

Redakcja 123 Buduje Dom · wszystkie artykuły