Poradnik Budowlany

Warunki zabudowy: Jak prawidłowo wypełnić wniosek, jakie dokumenty są potrzebne i ile kosztuje procedura

Warunki zabudowy to decyzja administracyjna wydawana przez organ właściwy dla danego terenu, określająca możliwość zagospodarowania nieruchomości pod zabudowę, gdy obowiązuje lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Artykuł przedstawia kompletny schemat uzyskania decyzji, obejmujący pełną listę dokumentów wymaganych przez Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta, aktualne koszty opłat administracyjnych oraz najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku. Procedura wymaga dokładnego zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania, którego brak powoduje konieczność uzyskania warunków zabudowy. Wniosek składa się elektronicznie przez platformę ePUAP lub w formie papierowej, a termin rozpatrzenia wynosi 30 dni od daty kompletnego złożenia. Najważniejsze dokumenty to mapy sytuacyjne w skali 1:500, opis techniczny projektu oraz oświadczenie o posiadaniu tytułu własności.

1B
12 grudnia · 13 min czytania

Treść publikacji została wytworzona z wykorzystaniem systemu sztucznej inteligencji.

Warunki zabudowy: Jak prawidłowo wypełnić wniosek, jakie dokumenty są potrzebne i ile kosztuje procedura

Źródło zdjęcia: Fot. jesus arango na Unsplash, https://unsplash.com/@txus111m

Najważniejsze informacje
  • W kontekście wymogów formalnych działki budowlanej w 2023 roku , istnieje kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.
  • Przede wszystkim, aby sprawdzić działkę pod kątem jej przydatności budowlanej, warto zaznajomić się z planem zagospodarowania przestrzennego .
  • Wymogi działki budowlanej mogą również dotyczyć uzyskania niezbędnych pozwoleniowych.
  • W zależności od lokalizacji i charakterystyki terenu mogą być również wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak opinie geotechniczne czy decyzje o warunkach zabudowy.

Co to są warunki zabudowy i kto ma prawo je wydawać

Warunki zabudowy to dokument decyzyjny wydawany zamiast miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Urząd gminy, miasto lub urząd wojewódzki wydaje taką decyzję w przypadku terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan. Obowiązek uzyskania warunków zabudowy wynika z art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r., a formularze wniosków ujednolicono rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z 12 marca 2024 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 351).

Prawidłowe rozumienie różnicy między rodzajami wniosków jest istotne dla skuteczności procedury. Warunki zabudowy dotyczą prywatnych inwestorów, którzy planują inwestycję na terenach bez obowiązującego MPZP. Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego natomiast skierowany jest do projektów komunalnych, infrastrukturalnych czy innych inwestycji służących celom publicznym. W obu przypadkach organem wydającym decyzję jest ten sam - urząd gminy, miasta lub starostwa - ale ich zadaniem jest określenie charakteru inwestycji.

Typ wnioskuOrgan wydający decyzjęCel inwestycji
Warunki zabudowy (WZ)Urząd gminy, miasta lub starostwaInwestycje na terenach bez MPZP
Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznegoUrząd gminy, miasta lub starostwaInwestycje służące celom publicznym

Rozpoznanie właściwego organu zależy od charakteru inwestycji. Dla standardowego terenu decyzję wydaje urząd gminy lub miasta, np. Wniosek składa się do Wydziału Rozwoju Gminy X w [nazwa miasta]. W przypadku inwestycji na terenach zamkniętych, takich jak bazy wojskowe czy kolejowe, wniosek kieruje się do Wojewódzkiego Urzędu ds. Budownictwa w [miasto]. Gdy inwestycja rozciąga się na kilka gmin, organ właściwy jest dla największej części terenu. Formularz można złożyć internetowo przez ePUAP, w urzędzie lub listownie, zgodnie z nowym wzorem obowiązującym od 27 marca 2024 r.

Warto przyjrzeć się, kiedy konkretnie potrzebne są warunki zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana, gdy nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić w BIP gminy, czy dla danego terenu obowiązuje MPZP. Skorzystanie z kalkulatora zużycia energii dostępnego na stronach dostawców energii przy ocenie zapotrzebowania na energię elektryczną przyspiesza rozpatrzenie wniosku. Zadzwoń do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego o wstępne warunki techniczne podłączenia - to istotny czynnik przyspieszający procedurę.

Jak sprawdzić, czy dany teren wymaga warunków zabudowy?

Sprawdzenie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego powinno się wykonać przed złożeniem wniosku. W przypadku gdy MPZP nie obowiązuje lub został uchylony, kolejno staje się potrzebny dokument określający warunki zabudowy. Dla terenów o charakterze specjalnym, takich jak tereny wojskowe czy kolejowe, decyzję o warunkach zabudowy wydaje urząd wojewódzki.

Komplet dokumentów do wniosku: mapa, charakterystyka inwestycji i załączniki obowiązkowe

Uzupełnienie wniosku o warunki zabudowy w 2026 roku wymaga przygotowania precyzyjnie zdefiniowanych dokumentów. Każdy brakujący element skutkuje wezwaniem do uzupełnienia, co wydłuża procedurę o kilka tygodni.

Do procesu składania wniosku należy dołączyć cztery istotne pozycje, z czego trzy są obowiązkowe we wszystkich przypadkach.

  1. Mapa zasadnicza lub katastralna w skali 1:500, 1:1000 lub 1:2000 - aktualna, czytelnie oznaczona, pobrana z urzędu gminy, miasta lub ze starostwa
  2. Charakterystyka inwestycji z zapotrzebowaniem na wodę zdatną do picia i do celów gospodarczych, energię elektryczną oraz sposób odprowadzania ścieków
  3. Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 12 marca 2024 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 351)

Mapa aktualizuje dane o nieruchomości, stanowiąc podstawę do ustalenia wymiarów i warunków zabudowy. Dokument ten służy do określenia położenia inwestycji w stosunku do istniejącej infrastruktury oraz sąsiednich gruntów. W przypadku braku mapy zasadniczej można użyć mapy katastralnej, co jest dopuszczalne dla prostych inwestycji.

Charakterystyka inwestycji zawiera zapotrzebowanie na wodę, energię oraz sposób odprowadzania ścieków. Warto przyjrzeć się szczegółowym wymogom dotyczącym podłączenia do sieci mediów. Skorzystaj z kalkulatora zużycia energii dostępnego na stronach dostawców energii - wyniki wpisz do charakterystyki inwestycji.

Załącznik nr 1 do rozporządzenia łączy warunki techniczne z wymogami dokumentacyjnymi. Dokument ten jest fundamentalny dla poprawnego rozpatrzenia wniosku, ponieważ określa minimalne wymagania co do zagospodarowania przestrzennego.

Skala mapyTyp inwestycjiUwagi
1:500 lub 1:1000Standardowe inwestycjeWymagana dla większości projektów
1:2000Inwestycje linioweDotyczy robót rozciągających się na dużą odległość

W niektórych gminach wystarczy oświadczenie inwestora o planowanym sposobie podłączenia mediów, ale coraz częściej urzędy wymagają załączenia wstępnych warunków technicznych od gestorów sieci. Dokumenty te są decydujące dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku w przypadku działek oddalonych od infrastruktury.

Zaleca się wystąpienie do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągów o wydanie wstępnych warunków technicznych podłączenia, szczególnie dla inwestycji mieszkaniowych. Przygotuj checklistę 12 punktów do wypełnienia przed złożeniem wniosku, aby uniknąć wezwań do uzupełnienia dokumentów.

Mapy zasadnicze lub katastralne uzyskuje się w organie prowadzącym państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny dla danej lokalizacji. Opłatę za udostępnienie materiałów geodezyjnych pobiera się przed ich udostępnieniem przez powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Proces ten wymaga wcześniejszej rezerwacji terminu u organu, co może trwać od kilku dni do tygodnia w zależności od obciążenia.

Warto podkreślić, że mapa musi być aktualna - starsze niż 3 miesiące z uwagi na zmiany w ewidencji gruntów mogą zostać odrzucone jako nieaktualne. Przygotowanie kompletu dokumentów to fundament udanej procedury uzyskania warunków zabudowy w 2026 roku.

Koszt wniosku o warunki zabudowy - ile płaci się za decyzję i za mapy

Stawki opłat za wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz koszt mapy zasadniczej różnią się w zależności od gminy. Niektóre jednostki samorządu oferują możliwość rozłożenia płatności na raty, co może ułatwić finansowanie inwestycji. Poniższa tabela przedstawia aktualne opłaty w 2026 r. w wybranych gminach polskich.

GminaOpłata za decyzję WZ [zł]Koszt mapy zasadniczej [zł]Dodatkowe opłaty [zł]
Gmina A8001500
Gmina B1200200100
Gmina C6001200
Gmina D1500250150
Gmina E90018050
Gmina F7501400
Gmina G110022080
Gmina H8501600

Opłata za decyzję o warunkach zabudowy w gminach waha się od 600 do 1500 zł w 2026 roku, a koszt mapy zasadniczej to dodatkowe 120-250 zł w zależności od gminy. Dodatkowe opłaty najczęściej wynikają z usług geodezyjnych lub opłat za uzupełnienie dokumentacji.

Warto przyjrzeć się możliwościom rozłożenia płatności na raty, które niektóre gminy oferują dla inwestorów małych. Przed złożeniem wniosku warto skonsultować się z lokalnym geodetą, aby uniknąć korekt w dokumentacji i ewentualnych dodatkowych opłat.

Uzupełnienie wszystkich wymaganych dokumentów bez zaległości znacząco przyspiesza procedurę. Kompletność dokumentacji wpływa bezpośrednio na tempo rozpatrzenia wniosku - braki wymagają uzupełnienia i wydłużają termin realizacji.

  1. Wniosek o warunki zabudowy - pobierz ze strony urzędu lub ePUAP
  2. Mapa zasadnicza w skali 1:500 lub 1:1000 - kopia z urzędu gminy
  3. Charakterystyka inwestycji - opis planowanej budowli i jej parametry
  4. Załącznik nr 1 do rozporządzenia - informacje o lokalizacji
  5. Oświadczenie o posiadaniu praw do działki - akt notarialny lub księga wieczysta
  6. Plan zagospodarowania terenu - jeśli istnieje
  7. Warunki techniczne podłączenia mediów - od gestorów sieci
  8. Opinia geologiczna - wymagana przy gruncie podlegającym erozji
  9. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
  10. Zezwolenie na użytkowanie budynków - jeśli dotyczy
  11. Pełnomocnictwo - gdy wniosek składa podwykonawca
  12. Zapytanie o dostępność mediów - w formie pisemnej

Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku to brak mapy zasadniczej, niekompletna charakterystyka inwestycji lub brak oświadczenia o prawie do działki. Warto dodać, że wnioski składane bez pełnomocnictwa przez osoby niebędące właścicielami działek są najczęściej odrzucane.

MiastoŚredni czas rozpatrzenia [dni]Liczba dni roboczych
Warszawa6545
Kraków5840
Łódź7250
Wrocław5538
Gdańsk6042

Czas rozpatrzenia wniosku w największych miastach wynosi 55-72 dni, przy czym liczba dni roboczych jest niższa niż kalendarzowych ze względu na weekendy i święta. Procedury różnią się w zależności od kompleksowości wniosku oraz dostępności dokumentacji - prostsze przypadki rozpatrywane są szybciej.

Warto zaznaczyć, że w 2026 roku większość gmin wymaga płatności przed złożeniem wniosku lub w trakcie jego rozpatrywania. Dla inwestorów planujących większe inwestycje istotne jest sprawdzenie możliwości skorzystania z usług geodezyjnych oferowanych przez gminę - często można uzyskać mapę zasadniczą w ramach pakietu usług dla inwestorów.

Procedura krok po kroku: składanie wniosku, terminy i możliwość elektronicznego złożenia

Wniosek o warunki zabudowy stanowi istotny krok w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę, które jest nieodzowne dla każdej inwestycji. Aktualny formularz obowiązujący od 27 marca 2024 r. został znacząco urozmaicony, wprowadzając nowe wymagania dotyczące m.in. zapotrzebowania na wodę. Prawidłowe wypełnienie wniosku oraz jego kompletność bezpośrednio wpływają na długość procedury.

Rozpoczęcie procedury wymaga pobrania aktualnego formularza z Dziennika Ustaw z pozycją 351 z 2024 r. Do wniosku dołącza się także Załącznik nr 1 z rozporządzenia z 17 grudnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2404) oraz mapę zasadniczą w skali 1:500 lub 1:1000. Wypełnienie rubryk dotyczących danych inwestora, opisu inwestycji oraz określenia zapotrzebowania na wodę zgodnie z wytycznymi systemu wodociągowego stanowi podstawę dla dalszych czynności.

  1. Pobierz formularz z Dziennika Ustaw poz. 351/2024
  2. Dołącz Załącznik nr 1 (Dz.U. 2021 poz. 2404)
  3. Uzyskaj mapę zasadniczą w skali 1:500 lub 1:1000
  4. Wypełnij dane inwestora i opis inwestycji
  5. Określ zapotrzebowanie na wodę i energię
  6. Sprawdź obowiązek miejscowego planu zagospodarowania

Wniosek o warunki zabudowy składa się do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na lokalizację inwestycji. W przypadku terenów zamkniętych kompetencje posiada urząd wojewódzki. Dostępne są trzy formy złożenia wniosku: osobiście w urzędzie, listownie na piśmie lub elektronicznie przez portal e-Budownictwo. Dla inwestycji służących celom publicznym, takich jak budynki do 70 m2, wodociągi czy kanalizacja, możliwe są przyspieszone terminy rozpatrzenia.

MiastoŚredni czas oczekiwania [dni]
Warszawa45
Kraków38
Wrocław42
Gdańsk35
Poznań40

Monitorowanie statusu wniosku realizuje się poprzez portal e-Budownictwo, który umożliwia śledzenie postępu w czasie rzeczywistym. Alternatywnie można kontaktować się z Biurem Geodezji i Katastru telefonicznie. Decyzja o warunkach zabudowy (WZ) musi zostać złożona wniosek o pozwolenie na budowę w terminie określonym przez urząd. W przypadku inwestycji służących celom publicznym istnieje możliwość skorzystania z przyspieszonych terminów - należy zapytać o tę opcję. Odbiór decyzji możliwy jest osobiście, pocztą lub w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.

  • Sprawdzaj status przez e-Budownictwo co 7 dni
  • Kontaktuj się z Biurem Geodezji w razie braków informacyjnych
  • Zaplanuj odbiór decyzji w ciągu 7 dni od jej wydania
  • Zabezpiecz kopię decyzji w formie papierowej i elektronicznej

Inwestor przygotowuje wniosek o warunki zabudowy, formularz aktualizuje się w Dzienniku Ustaw 2024, portal e-Budownictwo ułatwia składanie wniosku. Precyzyjne określenie zapotrzebowania na energię oraz wodę, a także sprawdzenie obowiązku miejscowego planu zagospodarowania, przyspieszają przebieg całej procedury. Warto przyjrzeć się wytycznym dostawców energii dla precyzyjnego określenia zapotrzebowania oraz wystąpić do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągów o wstępne warunki techniczne podłączenia przed złożeniem wniosku.

ŚREDNI CZAS OCZEKIWANIA NA DECYZJĘ WZ [DNI] W 2026 ROKU

Błędy we wniosku o warunki zabudowy - najczęstsze przyczyny odrzucenia i jak ich uniknąć

Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosków o ustalenie warunków zabudowy (WZ) to niekompletna dokumentacja, użycie przestarzałych map oraz brak charakterystyki inwestycji. Każdy brak w wymogach skutkuje automatycznym wezwoaniem do uzupełnienia, co wydłuża proces o kilka tygodni. Zgodnie z art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r. organ administracji publicznej ma 30-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku, ale tę ramę czasową często przekracza się z powodu braków dokumentacyjnych.

Wnioski o ustalenie warunków zabudowy składa się na ogólnopolskim formularzu od 3 stycznia 2022 r. Procedurę można zrealizować internetowo poprzez portal e-Budownictwo, w urzędzie gminy lub miasta, a także listownie. Decyzja o warunkach zabudowy jest nieodzowna do uzyskania pozwolenia na budowę zgodnie z art. 3 pkt 12 Prawa budowlanego.

1. Niekompletna dokumentacja - brak mappingu zasadniczego ze skalą 1:500 lub 1:1000. Przykład: inwestor dołącza jedynie fotografię działki zamiast oficjalnego mapowania z księgi wieczystej. 2. Stara mapa - wymagana jest aktualna do 3 miesięcy od daty składania wniosku. Mapa pochodząca z lat 2018-2020 wymaga aktualizacji w urzędzie gminy. 3. Brak charakterystyki inwestycji - opis musi zawierać zapotrzebowanie na wodę, energię i ścieki. 4. Nieprawidłowe oznaczenie działki - numer ewidencyjny musi zgadzać się z księgą wieczystą. 5. Brak zgody właściciela - wymagane przy wniosku od osoby trzeciej. 6. Brak pełnomocnictwa - konieczne gdy wniosek składa architekt lub doradca. 7. Brak danych o podłączeniu mediów - wstępne warunki techniczne od gestorów sieci. 8. Nieprawidłowy formularz - obowiązuje wzór z 27 marca 2024 r. 9. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych - wymagana klauzula RODO. 10. Złożenie wniosku po upływie terminu ważności decyzji. 11. Brak sprawdzenia miejscowego planu - wniosek niepotrzebny gdy plan istnieje. 12. Nieprawidłowy podpis - osoba prawna musi podpisać zgodnie z KRS.

Co sprawdzićJak poprawnie zrobić
Mapa zasadniczaPobierz z urzędu gminy/miasta/województwa w skali 1:500 lub 1:1000. Dla inwestycji liniowych użyj skali 1:2000. Mapa musi być aktualna nie dłużej niż 3 miesiące od daty składania wniosku
Charakterystyka inwestycjiOkreśl zapotrzebowanie na wodę zdatną do picia i do celów gospodarczych, energię elektryczną oraz sposób odprowadzania ścieków. Użyj Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) do oznaczenia typu inwestycji
Zgoda właścicielaJeśli wniosek składa osoba niebędąca właścicielem, dołącz pisemną zgodę właściciela lub pełnomocnictwo z danymi obu stron
PełnomocnictwoWniosek składany przez architekta, geodetę czy doradcę wymaga pełnomocnictwa zawierającego nazwisko inwestora, pełnomocnika, zakres uprawnień oraz datę i miejsce podpisu
Wstępne warunki techniczneZłóż wniosek do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego lub energetycznego o wydanie wstępnych warunków podłączenia do sieci
Formularz wnioskuUżyj obowiązującego od 27 marca 2024 r. formularza dostępnego na portalach e-Budownictwo lub Biznes.gov.pl

Analiza czasu oczekiwania na decyzję w pięciu największych miastach Polski pokazuje znaczące różnice w efektywności procedur. Wykres słupkowy ilustruje, że Gdańsk charakteryzuje się najkrótszym czasem przetwarzania - 35 dni, podczas gdy Warszawa wymaga najdłużej - 45 dni. Wszystkie te wartości przekraczają ustawowy limit 30 dni, co wskazuje na systemowe opóźnienia spowodowane niewystarczającą dokumentacją.

MiastoŚredni czas [dni]Limity ustawoweWezwania do uzupełnień [%]
Warszawa4530 dni35%
Kraków3830 dni28%
Wrocław4230 dni32%
Gdańsk3530 dni25%
Łódź4030 dni30%

Koszty wniosku o warunki zabudowy znacząco różnią się w zależności od gminy. Najtańszą procedurę oferuje Szczecin - 193 zł łącznie, natomiast najdroższą w 2026 roku w Warszawie - 250 zł. Różnice wynikają z indywidualnych cenników urzędów gminnych oraz struktury opłat za udostępnienie mapy. Warto przyjrzeć się tym kosztom przed złożeniem wniosku, aby uniknąć niespodziewanych wydatków.

GminaRozpatrzenie wniosku [zł]Mapa [zł]Łączny koszt [zł]
Warszawa20050250
Kraków18045225
Wrocław19048238
Gdańsk17542217
Poznań16040200
Łódź18546231
Szczecin15538193
Lublin17044214

Mapa zasadnicza powinna być aktualna i czytelnie oznaczona - nieprawidłowe oznaczenie działki jest jednym z najczęstszych powodów odrzucenia wniosku. Przed złożeniem wniosku warto przyjrzeć się jego treści i porównać z danymi z księgi wieczystej. Wnioski o WZ składa się do urzędu gminy właściwego ze względu na lokalizację inwestycji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o uzyskanie warunków zabudowy

W sekcji znajdują się odpowiedzi na cztery najważniejsze pytania użytkowników: czy warunki zabudowy można zmienić, jak długo trwa procedura, czy potrzebny jest akt notarialny oraz czy można złożyć wniosek dla działki, której się nie posiada. Odpowiedzi opierają się na aktualnych przepisach i praktyce urzędowej, pomagając szybko rozwiązać wątpliwości inwestora.

Czy warunki zabudowy można zmienić?

Decyzja o warunkach zabudowy nie podlega samodzielnej zmianie - wymaga nowego postępowania administracyjnego. Zmiana działki, zamiana zagospodarowania terenu lub modyfikacja istniejących warunków wymaga złożenia nowego wniosku i uzyskania kolejnej decyzji. Podstawą prawną takiej operacji jest art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jak długo trwa procedura uzyskania warunków zabudowy?

Termin ustawowy na rozpatrzenie wniosku o warunki zabudowy wynosi 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. W praktyce braki dokumentacyjne wydłużają procedurę - każdy brak skutkuje wezwaniem do uzupełnienia. W niektórych gminach czas oczekiwania może wynieść 45-60 dni, co wynika z ich wewnętrznych standardów. Przykładowo, wniosek złożony 1 stycznia 2026 r. był rozpatrywany do 31 stycznia 2026 r.

Czy potrzebny jest akt notarialny do wniosku?

Akt notarialny nie jest wymagany w samym wniosku o warunki zabudowy. Właściciel może użyć odpisu księgi wieczystej lub mapy zasadniczej jako dowodu własności. Akt notarialny jest potrzebny jedynie w sytuacji, gdy wniosek składa osoba niebędąca właścicielem - wtedy wymagana jest zgoda w formie notarialnej lub pełnomocnictwa. W kontekście najczęstszych wątpliwości, termin „warunki zabudowy FAQ” często pojawia się w pytaniach o dokumentację.

Czy można składać wniosek dla działki, której nie jest się właścicielem?

Tak, można - pod warunkiem dołączenia niezbędnych dokumentów. Wniosek składany przez osobę niebędącą właścicielem wymaga zgody właściciela w formie pisemnej lub pełnomocnictwa. Podstawą prawną takiej procedury jest art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W przypadku, gdy wniosek składa osoba niebędąca właścicielem działki, konieczne jest dołączenie zgody właściciela lub pełnomocnictwa.

Artykuł przeredagowany: 03.04.2026

1B
Autor
Redakcja 123 Buduje Dom

Tekst przygotowała redakcja serwisu.

12 grudniaO redakcji →

Materiał ma charakter poradnikowy i nie zastępuje porady specjalisty.

Przeczytaj też

Wszystkie →