W jaki sposób można zapewnić niskie zużycie energii w domu?

Na zapotrzebowanie energetyczne budynku wpływa przede wszystkim izolacyjność termiczna jego zewnętrznych przegród. Z tego względu należy dążyć do maksymalnego ograniczenia przenikania ciepła przez ściany, dach i podłogę domu.

Ograniczenie dziennego zapotrzebowania na prąd zazwyczaj wymaga zmiany w przyzwyczajeniach domowników. Konieczne jest m.in. gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia oraz unikanie pozostawiania urządzeń w trybie czuwania.

Jak zmniejszyć energochłonność domu?

Energochłonność budynku zależy w bardzo dużej mierze od izolacyjności termicznej jego zewnętrznych przegród. Im większe straty ciepła ze środka domu, tym większe zapotrzebowanie energetyczne obiektu. Problematyczne pod tym względem są przede wszystkim starsze budynki, które zostały wzniesione kilka lub kilkanaście lat temu.

Jedyne rozwiązanie w celu zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię cieplną oraz obniżenia kosztów jego utrzymania to zapewnienie odpowiednio niskich wartości współczynnika przenikania ciepła dla jego zewnętrznych przegród. Nowo wznoszone domy muszą spełniać określone wytyczne w tym zakresie. W przypadku starych konieczne jest przeprowadzenie termomodernizacji.

W budynkach z zagospodarowaną na cele użytkowe przestrzenią pod dachem niezbędne jest ocieplenie poddasza. W obiektach ze strychem izolacja może skończyć się w poziome najwyższego stropu. Ograniczenie przenikania ciepła przez górne części budynku jest tak istotne, ponieważ energia cieplna w naturalny sposób unosi się do góry, i to właśnie te strefy są przyczyną największych strat z budynku. Jak już wspomniano, ocieplenie musi znaleźć się także na innych przegrodach zewnętrznych.

W jaki sposób można ograniczyć zużycie prądu?

W dobie rosnących stawek za energię elektryczną warto dążyć do ograniczenia zużycia prądu w domu. Pierwszą podstawową metodą na zmniejszenie zapotrzebowania jest zakup urządzeń charakteryzujących się wysoką klasą energooszczędności.

Do prostych sposobów na zaoszczędzenie energii elektrycznej należy wyrobienie nawyku gaszenia światła w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywają domownicy. Czasami może wydawać się, że zużycie pojedynczej żarówki jest bardzo niskie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w domu bardzo rzadko stosuje się punkty oświetleniowe wyposażone w jedno źródło, a kilka żarówek potęguje zużycie.

Zobacz też:  Ile rozpuszczalnika do farby?

Rozsądnym rozwiązaniem w czasach kryzysu energetycznego jest unikanie pozostawiania urządzeń w trybie czuwania. Zdarza się, że niektóre sprzęty gospodarstwa domowego i audio są używane sporadycznie w ciągu dnia lub tygodnia. Często dużo bardziej praktycznym sposobem od usypiania jest wyłączanie ich z sieci na czas spoczynku. Chcąc zaoszczędzić środki pieniężne związane z opłatami za energię elektryczną, warto pozbyć się przyzwyczajenia pozostawienia ładowarek do elektroniki długotrwale lub na stałe wpiętych do prądu.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też