Czy na postawienie pergoli trzeba mieć pozwolenie?

Coraz większa liczba osób poszukuje rozwiązań, które umożliwią im korzystanie z przestrzeni zewnętrznych w komfortowy sposób. Wśród popularnych dodatków do domów znajdują się pergole tarasowe, które nie tylko nadają obiektom charakteru i walorów estetycznych, ale i pełnią istotną funkcję praktyczną, chroniąc przed intensywnym nasłonecznieniem oraz opadami atmosferycznymi. Montaż tego typu osłon może wydawać się na samym początku sporym wyzwaniem, również logistycznym i organizacyjnym. Czy na postawienie tej konstrukcji trzeba mieć pozwolenie? Czy montaż pergoli tarasowej lamelowej we Wrocławiu to dobry pomysł? Odpowiadamy!

Pergola tarasowa – co to jest i jakie pełni funkcje?

Pergola tarasowa jest konstrukcją przypominająca otwartą altanę, która stanowi zadaszenie nad tarasem lub patio. Najczęściej wykonuje się ją z drewna lub aluminium, a bogata oferta na rynku pozwala na swobodne dopasowanie materiału, koloru i stylu produktu. Jako główną funkcję osłony wymienia się przede wszystkim ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i innymi mało korzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady deszczu, umożliwiając jednocześnie korzystanie z tarasu przez większą część roku niezależne od sytuacji za oknem. Pergole tarasowe mogą być również wyposażone w dodatkowe akcesoria (m.in. rolety, system osłon bocznych). W ten sposób zyskuje się o wiele większą kontrolę, pozwalającą na regulowanie ustawień, oraz poczucie prywatności. 

Najpopularniejsze rodzaje pergol tarasowych

Jak już zostało to wspomniane wcześniej – dziś w sklepach bez trudu każdy znajdzie model osłon dopasowany do swoich potrzeb, a to dzięki różnorodnej ofercie producentów. Do najpopularniejszych pergol zalicza się np. pergolę lamelową, którą wyróżnia możliwość regulowania nachylenia lameli i ustawienie tym samym odpowiedniego światła. Kolejną atrakcyjną opcją jest pergola segmentowa, posiadająca ruchome, sterowane elektrycznie poszycie dachu. Warto wspomnieć również o pergoli rzymskiej (nazywanej niekiedy lekką) o wysokim wysięgu.

Pozwolenie na pergolę – czy jest wymagane?

Według aktualnych przepisów prawa budowlanego postawienie pergoli tarasowej nie zawsze wymaga uzyskania pozwolenia. Małe obiekty architektoniczne, które nie przekraczają łącznej powierzchni 35m2, mogą być stawiane bez konieczności składania dokumentacji w starostwie powiatowym. Należy jednak pamiętać, że wymogi będą się różnić w zależności od lokalnych przepisów oraz specyfiki danego terenu. Warto upewnić się, czy planowana osłona nie będzie stanowić znaczącej ingerencji w budynek lub jego otoczenie, co wymagałaby zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia budowlanego. W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie montażu pergoli, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.

Zobacz też:  Energia i efektywność – czy halogen LED to przyszłość oświetlenia?

Czy pergola tarasowa lamelowa we Wrocławiu to dobry pomysł?

Pergola tarasowa lamelowa – ze względu na swoje liczne zalety – stanowi doskonały pomysł dla mieszkańców Wrocławia oraz innych miast. Największy atut tego rozwiązania stanowi możliwości regulacji lameli i dostosowywanie ustawień do aktualnych warunków atmosferycznych, zarówno latem, jak i zimą. Spędzanie wolnego popołudnia na świeżym powietrzu to czysta przyjemność, ale np. opady deszcze bardzo często psują nam plany. Osłona pozwala cieszyć się komfortem praktycznie cały czas, czytając książkę, zapraszając gości czy bawiąc się z dziećmi. Pergola tarasowa nie tylko stanowi ozdobę dla domów i samych tarasów, ale i pozostaje praktycznym rozwiązaniem o wysokiej funkcjonalności. Pozwolenie na budowę konstrukcji nie zawsze jest wymagane, ale mimo tego lepiej zasięgnąć porady u specjalisty. Wiele firmy montujących tego typu osłony oferuje również doradztwo i służy pomocą na etapie projektowania i realizacji. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdź różne opcje i wybierz odpowiadającą potrzebom budynku pergolę tarasową lamelową we Wrocławiu, która zapewni nie tylko wartość dekoracyjną, ale i komfort użytkowania.

Tekst promocyjnyZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też